Ders Bilgisi

Genel

Bu lisansüstü dersinde modern internet üzerinde kullanılan çeşitli kavramlar ve teknolojiler işlenecektir. İnternet, dünya üzerindeki birçok cihaz ve sistemi birbirine bağlayan uluslararası bir ağ olması nedeniyle bu ağ üzerinde veri iletişim protokolleri ile birlikte verinin aktarım biçimleri önem arz etmektedir. Yine bununlar birlikte web uygulamalarına dair mimariler bu dersin bir başka başlığını oluşturmaktadır. İnternet üzerinde bilgi arama araçları (ör: Google, Wikipedia) her geçen gün daha fazla sayıda kullanıcı ile buluşurken günümüzün parlayan yıldızı olan üretken yapay zeka araçları (ör: Chat GPT, Gemini, Dall-E, Midjourney) artık hiç olmadığı kadar çalışma hayatının odağına yerleşmektedir. Bu ders kapsamında bu araçların çalışma mantığı ve stable diffusion konularında da tanıtım yapılacaktır. Ayrıca İnternet tabanlı uygulamaların dikkat edilmesi gereken en önemli boyutu olan güvenlik (authorization, çeşitli saldırı biçimleri, anti-phishing) boyutu bir başka başlığımızı oluşturmaktadır. Ders katılımcılarının gerçek bir web uygulaması geliştirebilmesi deneyimi kazanmaları için (a) web tasarımında dikkat edilmesi gereken hususlar ile birlikte (b) 4 hafta sürmesi planlanan, veritabanı etkileşimi içeren dinamik bir ASP.NET projesi gerçekleştirilecektir. Böylece teori ve uygulamanın birlikte harmanlandığı bir içerik sunulmuş olacaktır.

Ders Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Selman Bozkır.

Sınav Tarihleri

İlk Vize: 28 Mart 2024 - Perşembe - 18:30
Final: Tarih sonra belli olacak

Tarih ve Yer

Dersler: Perşembe 18:15- 21:00 (D6)

Politika

Aksi belirtilmediği sürece projedeki tüm çalışmalar bireysel şekilde yapılmalıdır. Verilen proje hakkında sınıf arkadaşlarınızla tartışmanız teşvik edilmektedir ancak bu tartışmalar soyut bir şekilde yürütülmelidir. Yani, belirli bir soruna yönelik belirli bir çözüme (gerçek kodda veya sözde kodda) ilişkin tartışmalara tolerans gösterilmeyecektir.

Kısacası başkasının çalışmasının tamamını veya bir kısmını kendi eseriymiş gibi teslim etmek akademik dürüstlüğün ihlali anlamına gelecektir. Yapılan çalışmanın uygun formatta raporlanması ve e-posta yoluyla gönderilmesi gerekmektedir.

İletişim

Dersin web sayfası, ders notları, sunumlar ve önemli teslim tarihleriyle birlikte dönem boyunca düzenli olarak güncellenecektir. Gelişmelerden haberdar olmak ve tüm resmi duyurularına erişmek için dersin Piazza sayfasına kaydolmak önemlidir

Notlandırma

BBS635'in notlandırması aşağıda yer alan başlıklara ve oranlara göre yapılmaktadır

  • Vize 1 (25%),
  • Proje (25%),
  • Katılım (10%),
  • Final exam (40%).

Takvim

Tarih Hafta İçerik
Şub 22 Giriş [slides] Ders Tanıtımı, İnternetin Kısa Tarihi
Şub 29 Protokoller[slides] İnternet Altyapısı, Kullanılan Protokoller, Http
Mar 7 Veri Aktarımı [slides] Veri İletim Biçimleri, JSON, XML
Mar 14 Mimariler [slides] Web Uygulama Mimarileri, Sunucu Yazılımları
Mar 21 İnternette Arama [slides] Arama Motorları, Chat GPT, NLP Teknolojileri
Mar 28 Görü Tabanlı Teknolojiler [slides] Bilgisayarlı Görü, Temsiller, Stable Diffusion
Nisan 4 1. Vize
Nis 11 Bayram Tatili

Kaynaklar

Farklı Okuma Kaynakları

  • Quick Reference Guide (pdf available online).
  • HTML, Javascript, Applet, CGI (pdf available online).
  • Stable Diffusion XL Inpainting (html available online).